Jak jsme se neupekly v Jordánsku

Základní info

Posádka

Zuzka a Bára

Ubytování

Marina Plaza Tala Bay

Termín

28.8 - 4.9.2023

Harmonogram

Wadi Rum, Wadi Mujib, Petra, Dead Sea, Red Sea, Aqaba

Úvod

To takhle jednou mi pípne mobil, koukam na to a říkám si: Bára, co asi chce? S Bárou jsme se naposledy viděly, ještě když jsme žili v Oslo. Od té doby jakoby se slehla zem. Někteří kamarádi odcházejí a jiní přicházejí, a tak tomu osud chtěl, že jsme se zase měly potkat. Trochu jsme se odchýlily od původního plánu, se kterým mě Bára oslovila a to byl výlet do New Yorku. Hledaly jsme jinou destinaci a vybíraly jsme z těch, do kterých naše drahé polovičky nechtěly jet, ale z našeho bucket listu nevymizely. A tak se stalo, že jsme letěly do Jordánska.

Co jsme měly v plánu:

  • Skalní město Petra
  • Poušť Wadi Rum
  • Mrtvé moře
  • Wadi Mujib a canyoning
  • Aqaba

Souhrnné video z výletu

Den 1 - Sraz na letišti

Hledání správné destinace nám trvalo nějaký čas. Neustále jsme si vyměňovaly zprávy s nápadama, kam letět, ale vždy nám to přišlo buď drahé, dlouhé, nebo nebyly přímé lety. To Jordánsko mi hodně leželo v hlavě. Možná proto, že jsme se s dětmi zrovna koukali na Indiana Jonese a Hvězdné války. Byla jsem prostě rozhodnutá, že tam pojedeme. Jenže nebyly přímé lety z Prahy a jet kvůli tomu do Vídně a ještě za zpáteční letenky, které nebyly ani v akci a vycházely na 6500 Kč, se nám fakt něchtělo. Pak při jedné mojí noční seanci, kdy jsem nemohla spát a brouzda po internetu, jsem zahlédla zájezd all inclusive za 14 000 Kč s přímým letem do Aqaby. Na malou chvíli mě napadlo, zda jsem normální, že chci na konci srpna letět do Jordánska, ale pak jsem si opět řekla, že dovolená musí být primárně intenzivní a hned jsem to poslala Báře. Tímto rozhodnutím bylo nakonec o vše postaráno. Protože letenky, ubytování, víza, to vše jsme měly v ceně zájezdu a už stačilo jen naplánovat, kdy a kde si půjčime auto a kam všude pojedeme. Jo a taky, co já udělám se zbytekem rodiny. Děti měly v harmonogramu, že poslední týden prázdnin budou u babičky, takže to vlastně pěkně navázalo a pro ně se vlastně tolik neměnilo. Menší problém byl s tím, že jsem s nimi nemohla jít v jejich první den po prázdninách do školky. Nicméně díky bohu mají tatínka, takže se o vše postará.

V den odjezdu jsme se potkaly dopoledne rovnou na letišti. Obě jsme ještě vyřizovaly nějaké věci do práce, protože vždy, když se někam odjíždí, věci se obvykle tak trochu po*erou. Naštěstí né tak moc, aby nám to zkazilo náladu.

Hned po odbavení kufru jsme zapadly do Mastercard salonku na terminálu 1, kde jsme až do nástupu do letadla permanentně žvanily. Měly jsme si toho tolik co říct. Přeci jen jsme se neviděly třeba 3 roky. Ale udělaly jsme u toho i jednu důležitou věc, a to bylo zakoupení Jordan Passu. Díky němu máte vstup zdarma do Wadi Rum i do Petry. Tedy takhle jsme si to myslely. Nakonec z toho byla jen nějaká drobná sleva a ve Wadi Mujib nám řekli, že je nám to k ničemu.

Let trval asi 4 hodiny a uteklo to jako voda. Dle očekávání nám výlez z letadla málem popálil obličej. Byl to pocit, jako když otevřete troubu a omylem tam strčíte hlavu. 

Po příletu do Aqaby, jsme šly z letiště rovnou pro auto. Týpka z Avis to evidentně hodně překvapilo. Jednak jsme ho probudili, protože se lekl a ještě měl otlačený čelo a jednak nás nechal asi půl hodiny čekat, protože auto neměl připravený a musel si pro něj někam zajet. Mezi tím nás nechal čekat v místnosti, kde bylo vyklimatizováno na 10 stupňů oproti venkovním 50. Takže bolest v krknu na sebe nenechala dlouho čekat. Auto jsme dostaly s dojezdem asi 10 km s tím, že hned za výjezdem z půjčovny je pumpa, kterou jsme naprosto nečekaně úspěšně minuly. Trochu mě to nervovalo, protože jsem neměla tušení, jak řídká je síť benzinek v Jordánsku. Naštěstí jsme ji našly ještě dříve, než ukazatel nádrže padl k nule. Tady mě to opět vyděsilo, na pumpě byla obsluha, takže natankovali za nás, ale po výjezdu z pumpy se auto začalo chovat divně. Maličko, ale fakt jen maličko, jsem měla podezření, jestli nám nevyměnili benzin za naftu, ale říkala jsem si, že snad nejsou idioti a vědí, co tankují. Nicméně jsme jen došly k tomu, že je to auto prostě divný, ale tankování proběhlo správně. Když jsme dorazily na hotel, byla už tma. Hodily jsme si věci na pokoj a rovnou jsme vyrazily na večeři. Jidlo zde nebyla žádná sláva, ale obě jsme měly v plánu se držet dietní stravy, a tak nám saláty přišly vhod. Než jsme šly spát, trochu jsme samozřejmě prodiskutovaly stav naší kosmetiky a proběhla i relaxační maska na obličej. 

 

IMG_9017

Den 2 - Wadí Rum

Ráno jsme vstaly na pohodu. Nechtěli jsme nikam spěchat. Až když jsme měly obě vybité mobily, zaregistovali jsme, že mají Jordánci jiné zásuvky. Nebo tedy aspoň ty, co byly u nás na pokoji. Vlastně se vším jsme byly závislé na nabíjení. Mobily, počítače, dron i elektronická cigareta. Vzala jsem si kabel na nabíjení a vyrazily jsme na snídani, s tím, že jsme si udělaly zastávku na recepci, zda by mi to nabili. S obavami jsem tam nechala svůj telefon. Při snídani jsem z toho byla celá nervozní, protože jsem se bála, aby mi ho nesebrali a nebo, aby se mi nedostali dovnitř a pomocí NFC si nepostahovali nějaké peníze. Nicméně celá akce skončila tim, že se jim ho nepodařilo nabít a naopak se jim vybil úplně. Po snídani jsme jeli do města Aqaba, potřebovali jsme si koupit datovou simku a redukci do zásuvky a taky vyměnit nějaké peníze. Do navigace jsme si dali obchodní centrum a vyrazily jsme na silnici. Když jsem parkovali, celé nám to bylo divné. Nákupní centrum bylo úplně mrtvé. Cestou jsme potkali týpka, co se ptal kam jdeme. Bára mu zdvořile řekla, že si musíme vyměnit peníze a hledáme směnárnu. On vytáhl pakl peněz a zeptal se kolik potřebujeme. Na recepci v hotelu nám řekli kolik tam mají kurz, a tak jsme tušily od čeho se odpíchnout při směnování. Dopadlo to tak, že týpek nám dál více než by nám dali na recpci, takže jsme byly spokojený a nikam jsme nemuseli. Uvnitř mrtvého centra, byl otevřený jeden obchod. Bylo tam asi 10 mužských prodavačů a jediné my dvě jako zákaznice. Vnutili nám redukci do zásuvky, že je to určitě ta správná. Když jsme to pak na hotelu rozbalily, zjistily jsme, že nám dali standardní evropskou, kterou už máme. Tak jsme si povzdechly nad vyhozenými 10 dolary. V koupelne jsem pak při bližším sledování fénu zjistila, že má zástrčku na britskou redukci. Tu s sebou schodou okolností Bára měla, jásaly jsme, jen to nenabíjelo. Nakonec jsme v kombinaci s množstvím redukci nějak začaly nabíjet. Jen to trvalo velice dlouho. Nastavili jsme si harmonogram nabíjení, abychom obě byly spokojené.

Někdy po obědě jsme měly v plánu vyrazit do pouště Wadí Rum. Nebylo to z našeho hotelu tak daleko. Asi 40 minut jízdy. Bohužel než jsme se vypakovali z hotelu, tak jsme tam dorazili asi v 17:00. Na pokladně ve Wadí Rum nám pán řekl, že musíme pohnout jestli chceme něco vidět. Naše ambice, že půjdeme pěšky byly tatam, když se nám pánové téměř vysmály jestli nejsme úplné lamy. Wadí Rum je obrovská poušť o rozloze skoro 700 kilometrů čtverečních a z toho, co jsme viděli pak z džípu, toho pěšky moc nestinete ujít než vás úplně vysmaží slunce a nezačne tma. No, byly jsme dost šťastné, že jsme si ten džíp nechaly vnutit.

Samotná cesta džípem byl totiž také zážitek. Když jsem sedla dovnitř, začala jsem se podivovat, proč mají na stropě nalepený ten molitan a hlavně takovou vrstvu. Po přibližně 5 minutách jízdy jsme účel molitanu pocítily na vlastní kůži. Mladík (beduin), kterého jsme dostali jako řidiče s námi jel jak na horské dráze. Myslím, že ho i bavilo, jak se my s Bárou brutálně smějeme. Na otázku, proč jede tak rychle, nám odpověděl, že jestli chceme něco vidět a stihnout západ slunce, tak to musíme vzít trochu zvostra. Wadí rum se také říká měsíční údolí. Byla to totální nádhera. Nebylo moc bláznů, kteří by tam vyrazili v průběhu léta, takže tam nebyly miliony turistů, za což jsem vděčná.

Fotily jsme jako o život. Bylo to tak nádherné, že jsme měly pocit, že si musíme všechno vyfotit. Jako kdyby nám nemělo nic uniknout. Ale pak už se prostě jen kocháte. Na západ slunce nás náš Beduin odvezl na hezké místo, kde jsme byli úplně sami. Roztáhli jsme tam deku a on nám uvařil beduínský čaj. Půl hodiny jsme sledovaly, jak slunce zapadá za obzor.

Den plný zážitků. Neměli jsme chuť pít alkohol a tak naším největším úletem obvykle bylo, že jsme si večer koupili vychlazenou količku a šly si lehnout na lehátko, kde jsme buď zase žvaniliy a nebo si četli knížku. Já jsem samozřejmě volala domů, protože se mi po těch mých malých stýskalo.

 

Den 3 - Wadí Mujib a mrtvé moře

Ráno jsme měli jasný plán. Vyrazit autem do Wadí Mujib a při cestě zpět si udělat zastávku u mrtvého moře. Respektive, plány byly ještě větší, ale bohužel cesta byla fakt dlouhá. Čekaly nás asi 3 hodiny jízdy tam a to samé zase zpět, ale stálo nám to za to a prostě jsme tam chtěly. Bára aspoň měla příležitost si pořádně zařídit. V poslední době totiž pravidelně dochází na kondiční jízdy, aby zase po mnoho letech od doby, co si pořídila řidičský průkaz, naučila řídit. Cesta byla dlouhá, tak jsem si říkala, že kde jinde by měla takovou možnosti si odřidit 500 km? Měly jsme nějaké záchvěvy, ale s těmi jsme si zkušeně poradily. Cesta tam docela utíkala. Podél nás byla hranice s Izraelem. Dokone nás napadlo si to trochu prodloužit a zajet se podívat do Eljatu, ale vyhodnotily jsme, že už je to nás přeci jen trochu moc. Eljat byl totiž ještě asi o hodinu dál. Udělali jsme si jen menší zastávku v „kavárně“ u mrtvého moře. Káva sice byla děsivá, asi jako všude v Jordánsku, ale aspoň pro pocit.

Nejprve jsme vyrazili ke kaňonu. Na recepci se z nás zase snažily varazit nějaké peníze. Prý, že by bylo dobrý si půjčit nepromokavý vak a boty do vody. Nejprve jsme si říkali, že je to zbytečné, ale díky bohu, že jsme se daly přesvědčit. Protože bych jinak měla všechno úplně mrtvé. Vlastně jsme byly komplet mokrý. Cestou zpět jsme plavaly. To by s mobilem, peněženkou a dronem šlo jen velice těžko :).

Kaňon má v létě optimální množství vody, protože v zimě je to vyschlé. Říká se, že je to takový jordánský grand canyon. Mě spíše připomíná Arizonský Antelope canyon, a to svým zbarvením skal. Nicméně jsem Antelope canyon nikdy neviděla naživo, takže se to těžko porovnává.
Z počátku jdete kaňonem, kde máte vodu po kolena, později po pás a jakmile se dostanete více do skal, tak už můžete i plavat. Samozřejmě, aby to byl správný canyoning, zdoláváte různé překážky a skáčete do vody. To je asi hezky vidět na videu výše. Na konci trasy nás čekal krásný vodopád.

Při zpáteční cestě jsme se bavily nad tím, jak najivní jsme byly, když jsme si mysleli, že nepotřebujeme nepromokavý vak 🙂

Při výlezu z kaňonu jsme se na recepci poptali o nejehčím místě, kde se dá vykoupat v mrtvém moři a dostali jsme doporučení a místo, které bylo nedaleko. Zastavili jsme na parkovišťi a museli kus dojít pěšky dolů k moři. Bylo neskutečné vedro. Na vlastní kůži jsme pak zjistili, že plavat v Mrtvém moři, není žádná hitparáda. Vlastně to skoro bolelo. A jen sebemenší líznutí vody vás zakucká natolik, že už to podruhé nezkusíte. Salinita tohoto bezodtokého jezera je více než desetkrát vyšší, než je tomu u běžných moří. Zážitek zajímavý, ale moc dlouho jsme se nezdržely. Čas kvapil a bylo potřeba vydat se na cestu zpět, abychom stihly večeři, na kterou jsme se těšily, protože jsme cestou vynechaly oběd.

Den 4 - Aqaba port a opalovačka

Tento den jsme si naordinovaly trochu toho volníčka. Abychom si odpočaly po řízení a měly chill. Po snídani jsme byly pár hodin u bazénu. Obě už jsme měly rozečtené knížky, takže nám to i vyhovovalo, abychom to stihly dočíst. Já jsem se zároveň u bazénu potřebovala připravit na svoji plaveckou část v rámci ironmana, který na mě čeká hned další týden. Tady byla jedinečná příležitost.

Po obědě jsme šly prozkoumat místní přístav v Aqabě. Našly jsme si tam docela dobrou kavárnu a po pár dnech paní silného turka jsme si mohli dát lepší kávu. Ovesné mléko je tu samozřejmě ještě trochu sprosté slovo, ale latte bylo fajn. Navíc se nám moc líbil design kavárny.

Zbytek odpoledne jsme pak trávili na pláži u moře. O sluníčko nebyla nouze.

Den 5 - Skalní město Petra

Po shlédnutí Wadí Rum a Wadí Mujib jsem si říkala, že už to Petra asi nemůže trumfnout, ale bylo to fakt dokonalý. Petra je beze sporu největším turistickým lákadlem v celém Jordánsku. Je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO a patří k novodobým divým světa. Z Aqaby to byly asi 2 hodiny jízdy. Při příjezdu na parkoviště jsme potkali beduíny, kteří navigovali, kde zaparkovat. Doporučili nám pro hezčí cestu vzít to opačným směrem. Trochu jsme se bály, zda tech 10 km, které to jsou pěšky z parkovište zvládneme. Vedro bylo úmorný.

Vybaveny vodou jsme vyrazli na cestu. Nejprve směr ke Klášteru Ad-Dér. Cesta vedla opravdu po přímém slunci. Kolem nás neustále projížděly džípy a ptaly se nás, zda nechceme svézt. Byly jsme plné odhodlání a odmítali a šly pěšky. Asi po 5 km nás zastavil jeden z místních lidí a nabídl nám, že nás zdarma trochu popoveze a cestou nám začal prodávat cestu na oslu. Z počátku jsme odmítaly, ale nechaly jsme se ukecat a byla to fakt zábava. Vlastně mi to přišlo jako větší dobrodružství než samotné skalní město. Pán nás vedl na oslovi do příkrých schodů a kolem nás všude byly neskutečné výhledy. Byl to skvělý zážitek. Poslední 1,5 km ke klášteru už jsme pak šly zase pěšky.

Přímo před Ad-Dér je kavárna a občerstvení, kde si můžete sednout a v pohodě se dívat na klášter zatímco pijete vychlezené pití. Naše zásoby vody se v průběhu cesty vyprázdnily. Když jsme se dostatečně občerstvily a pokochaly, vyrazily jsme dál. To nejlepší nás teprve čekalo. Od Ad-Dér jdete dolů po spoustě schodů. Průběžně jsme poktávaly rodiny s dětmi, které to šly v opačném směru nahoru a bylo mi jech fakt líto, protože bych nechtěla, aby to moje děti šly. Samotná cesta byla cíl. V průběhu cesty jsme se stihly seznámit se španělsko-libanonským párem, který šel před námi. Cestou jsme potkali královské hrobky, kolonádu divadlo i královský palác.

Mluvily jsme a mluvily a najednou jsme stály před samotnou pokladnicí. Na můj vkus tam bylo hrozně moc lidí a všichni nám nutili buď nějaké produkty a nebo, že si zaplatíte a můžete se vyfotit někde zeshora ze skal. Moc jsme o to nestály, a tak jsme si tam sedly a jen se dívaly. Od pokladnice směrem ven vede soutěska Sík. Je dlouhá asi jeden kilometr a speciální je v tom, že skály kolem vás mají výšku až 200 metrů. Na konci soutěsky je most, který brání případnému zatopení města.

Po cca 12 km chůze jsme se dostaly ven. Rozhodně to stojí za to. Neskutečný zážitek.

Den 6 - Aqaba old town

Viděly jsme vše, co jsme vidět chtěly. Ammán jsme se rozhodly oželet, asi by to bylo hezké, ale pro nás docela daleko, abychom si z toho mohli udělat jednodenní výlet. Barča ještě chtěla spát v poušti u Beudínů, ale to se zase nechtělo mě, tak jsme to z harmonogramu nakonec vynechaly.

Poslední den jsme vyrazili nakoupit dary a podívat se do starého města. Aqaba není veliká, takže jsme si z toho udělali hezkou procházku neco málo poshoppovaly a ještě jsme se chvíli válely u bazénu a u moře. Prý jsou v Aqabě skvělé ponory a šnorchlování, ale na to u nás také nedošlo.

Den 7 - let's go home

Poslední den před odletem domů. Odlet byl naplánován asi na 12:00, takže jsme se stihly už jen nasnídat, pobalit zbytky věcí a vyrazit směr letiště, kde jsme vracely auto. Trochu jsem se vyděsila, protože mi nechtěli vrátit deposit, že mi ho pošlou zpět až někdy do 3 pracovních dnů. Měla jsem strach, že už peníze nikdy neuvidím, ale obavy byly zbytečné, vše dopadlo dobře.

Let už tak rychle neutekl. Těšila jsem se domů a přišlo mi to nekonečné. Dovolenou jsem si v rámci možnosti užila.