Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 2

Vitejte ve městě Harryho Hola. Pokud jste si zakoupili letenky na prodloužený víkend do Oslo, pak by se vám mohl hodit tento článek, ve kterém se pokusím naplánovat ideální trasu za vás.

Oslo je hlavní město Norska ležící v oblasti Akershus. Podle agentury United Nations Population Division je to jedno z nejrychleji rostoucích měst světa. Částečně je to dáno tím, že je Norsko jedna ze zemí, kde se uprchlické krize opravdu nikdo nebojí a lidí tu přibývá opravdu hodně. Je to město s nejvíce rozmanitou populací, kterou jsme kdy viděli. Ale nemáte se čeho bát, lidé jsou tu velmi tolerantní a všichni si mezi sebou velmi dobře rozumí. Nikde jsme zatím neviděli žádný náznak nebezpečí.

DEN 1

Letiště Oslo

Cesta do Oslo je ideální letadlem. Cesta z Prahy trvá necelé dvě hodiny. V možnostech se nabízejí dvě letiště – hlavní letiště Gardemoen a nebo vzdálenější letiště Torp. Spousta lidí se nechá zlákat levnějšími letenkami a rozhodne se letět na letiště Torp, nicméně jen zakoupením vlakové jízdenky směrem do Oslo se vám rozdíl ceny hned dorovná, a proto si myslím, že je výhodnější si připlatit a letět rovnou na Gardemoen – velké mezinárodní letiště vzdálené cca 50 km od centra.

Cesta z letiště Gardemoen do centra trvá přesných 23 minut relativně moderním vlakem NSB. Vlak jezdí v průběhu dne každých 15 minut a nebo můžete za dvojnásobek ceny zvolit vlak Flytoget, který je rychlejší a jezdí častěji.

Výstupní stanice Oslo S (Oslo Sentral). Bývá tam spousta lidí, ale kdo se soustředí na cedule u stropu a sleduje směr, ten se tu neztratí.

Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 3

Výhoda jízdy vlakem NSB je, že ticket, který jste si zakoupili na vlak vám platí i pro jízdu metrem (na rozdíl od jízdenky společnosti Flytoget).

Metro T-Bane

Metro nemá až tak moc linek, takže je celkem jednoduché se v něm vyznat. Důležité upozornění:
Oslo S je přestupní stanice z vlaku na metro, ale zastávka metra se jmenuje Jernbanetorget. Spousta lidí se hned na úvodu ztratí, protože přehlédne Oslo S v poznámce a nemůže se na mapce najít :).

Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 4

DEN 2

Historické centrum města 

První vaše procházka by samozřejmě měla vést do centra města. Historické centrum není nijak zvášť velké a většina pamětihodností je v těsné blízkosti.

The Vigeland Museum

My s provázením vždy začínáme na zastávce Majorstuen, protože kousek od ní je vstup do známého Frogner Parku (občas nazývaného Vigeland parku). Jedná se o největší park v centru Osla s více než 200 originálními sochami Gustava Vigelanda. Komu by tento park nestačil, může využít ještě The Vigeland Museum. Tyto atrakce patří k nejvíce vyhledávaným ve městě.

 Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 5

Z Vigeland parku se dá pěší chůzí dojít ke královskému paláci. Palác byl postaven v první polovině 19. století. Palác je dostupný veřejnosti v rámci prohlídek.

Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 6

Královský palác, Stortinget a Karl Johans Gate

Z paláce už jde vidět hlavní třída Karl Johans Gate. Hned na začátku, když sejdete kopec od královského paláce, je napravo Národní divadlo. Velkou ikonou je Henrik Ibsen – norský dramatik a básník.

Na rozdíl od většiny metropolí, všechny butiky typu Louis Vuitton, jsou díky bohu schované v jedné z přilehlých ulic. Jako správné norské město jsou tu na hlavní třídě primárně sportovní obchody a kavárny.

Približně v polovině cesty narazíte na parlament Stortinget. Podle mě budova s nejhezčí historickou arichtekturou. Ostatní budovy, ať už jde o královský palác nebo radnici, zdají se býti trochu strohé :), ale proti gustu…

Pokud máte rádi dobrou kávu, tak doporučuji zatavit se v kavárně W.B.Samson. Je to jedna z našich oblíbených. A je, řekla bych, na ideálním místě. Pokud jdete podle tohoto návodu, tak přibližně v těchto místech už máte chuť si na chvilku orazit a posedět u hrnku dobré kávy… A taky je celkem dost možné, že prší :).

Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 7

Další zastávkou je Grand Opera. Né nadarmo se říká, že ty nejlepší věci jsou zadarmo. Na rozdíl od opery v Sydney, která připomíná vlny, tato má připomínat ledou kru.

V roce 2009 dostala tato stavba ocenění za architekturu Mies van der Rohe award. V tuto chvíli je jejím jediným kazem na kráse to, že okolí je velmi rozestavěné, takže v její těsné blízkosti vidíte spoustu jeřábů. Nicméně v roce 2020 už má být vše dostavěno.

Pokud budete mít dostatek času večer, doporučuji vyjít si na ni i za tmy. Je to krásná podívaná na osvětlené město.

Z Opery se dá jít po jejím protějším břehu. Z povzdálí vypadá mnohem pompézněji, protože opravdu vidíte, jak kra zapadá do vody.

Další věc, která vás po této cestě zaujme už z dálky, jsou dřevěné pyramidové konstrukce, na kterých něco vlaje. Jsou to košile. Je to součást umění od Kaariny Kaikkonen (Fi).

“In every shirt there is a story, because someone with a warm heart has been wearing it. All kind of people are together here, but we are still the same, we are no wiser than fish. We still act like fish, always going in a group, following each other in the same direction, like a shoal of fish. We are a part of nature, and nature is within us.”

Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 8

Akershus Festning

Krásné místo, které nemůžete vynechat. Jedná se o hrad, který má výbornou strategickou polohu. Z hradeb máte krásný výhled na celý Oslofjord. Hrad dodnes slouží armádě, ale můžete si ve Visitor centru zajistit turistickou prohlídku. Nachází se v ní, mimo jiné, hrobka králů.

Toto místo má své kouzlo ať už sem zavítáte v jakémkoliv ročním období.

Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 9

Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 10

Přístav Aker brygge

Pokud máte hlad, tak jste právě dorazili na místo. Přístav Aker brygge patří k nejpopulárnějším místům Osla. Místo, kde to vždy žije. Je tu plno restaurací, soustavně přijíždějí a odjíždějí lodě. Pokud na vás přišla nakupovací nálada, tak i tu je tu možno ukojit.

Osobně jsme tu vyzkoušeli už pár restaurací a můžeme je jedině doporučit. Jen rodiny s dětmi tu budou trochu nešťastné. Přebalovací pulty tu nejsou samozřejmostí a na dětský koutek můžete rovnou zapomenout.

Pro fanoušky udílení Nobelových cen míru nesmíme oponenout Nobels peace center. Uvnitř se nachází muzeum, sezonní expozice a je zde i možnost debatovat ohledně důležitých aktuálních sociálních problémů naší společnosti.

Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 11

Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 12

Radnice

Budova z červených cihel, kterou jde vidět z téměř každého zákoutí Osla (říká se to, ale pravda to moc není). Inspirovaná strohým funkcionalismem. Interiér radnice je zdarma přístupný po celý rok. Slavnostní sál je vyzdobený největší evropskou olejomalbou od Henrika Sorensena.

Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 13

Výlet za přírodou na ostrovy 

V přístavu můžete se standardní jízdenkou nastoupit i na ferry, které vás vezme za nedaleko vzdálenými ostrovy. Navštívit můžete Hovedøya, Bleikøya, Gressholmen, Lindøya, Nakkholmen, Langøyene a spousty dalších.

My osobně preferujeme pro výlet tyto tři:

 • Hovedøya – součást národního dědictví, nejbližší ostrov, možnost koupání, krásné výhledy a příroda, časté venkovní expozice, restaurace
 • Gressholmen – přírodní rezervace, krásné výhledy a příroda, restaurace
 • Nakkholmen – chatková oblast, krásné koupání

Je skvělé, jak je Oslo kompaktní v tom, že máte na jednom místě, jak kulturu, tak i přírodu. Nic není od sebe daleko a o vše je dobře pečováno. Všiměte si, že nikde v přírodě se neválejí odpadky. Lidé po sobě velmi pečlivě uklízejí a nestydí se uklidit bordel i po cizích lidech.

Upřímně mohu říci, že takhle čisté město jsme zatím nikde jinde neviděli.

Večerní život, je tu na české poměry celkem dost drahý. Pokud máte v plánu se večer osvěžit nějakým dobrým vínem nebo pivem, zavčasu si zajdete koupit zásoby do obchodu či do Vinmonopolet. Po 18:00 už v obchodě neseženete nic a o v sobotu pouze do 15:00. Pak už se můžete osvěžit jedině v hospodě, kde si za alkohol slušně zaplatíte.

Pití tu není nemožné, ale musí být plánované :). Pokud máte s sebou na výletě děti, raději se alkoholu zdržte. Norové nemají rádi, když rodiče pijí před svými dětmi. V Oslu jsme se s tím zatím nesetkali, ale obezřetnost je tu asi na místě.

DEN 3

Druhý den bude ve znamení kombinace přírody a muzeí. Obojí je tu mnoho a člověk nemůže stihnout vše. Většina nejzajímavějších muzeí se nachází na poloostrově Bygdoy. Na poloostrov se můžete dostat, jak autobusem, který jezdí každých 10 minut z centra a nebo můžete využít ferry. Cesta trvá okolo 15 minut.

Pokud byste měli v plánu navštívit více jak 3 muzea, vyplatí se vám koupit si Oslo Pass. Součástí Oslo passu máte vstup do téměř všech muzeí v Oslo zadarmo, a to včetně dopravy.

FRAM

Fram je asi nejhezčí muzeum, které jsme kdy viděli. Utvrdil nás v tom i téměř každý návštěvník, kterého jsme tam poslali.

Jedná se polární loď, se kterou Roald Amundsen dobyl jižní pól v závodě s Robertem Scottem. V muzeu se nachází reálná loď, ne replika. Celou loď si můžete křítem krážem projít a přečíst si celou story, která tento úspěch doprovázela.

Kon-tiki

Hned naproti tomuto muzeu se nachází další muzeum Kon-tiki. Nicméně pro rychlejší pochopení, doporučuji nejprve shlédnout stejnojmenný film. Film se promítá i v muzeu, ale pokud jste přijeli pouze na prodloužený víkend, pak na to nemáte dostatek času.

Nemusíte být ale smutní, další dvě muzea vám touhu po navštívení něčeho speciálního bohatě splní.

Norsk Folkemuseum

Jedno z nejstarších open-air muzeí je tento skanzen, ve kterém si uděláte jasnou představu, jak kdysi vypadalo Norsko a jak, na některých místech stále vypadá.

Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 14

The Viking ship museum

Jak už název sám napovídá, v tomto muzeu uvidíte na vlastní oči vikingské lodě. Významní vikingové se nechávali pohřbít i s celou lodí a přesně tyto pohřební lodě tu najdete. Součástí je i krásný 7min projekce o tom, jak tento pohřební rituál probíhal.

Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 15

Pokud už máte muzeí plné zuby, bylo by lepší si ve druhé půli dne udělat výlet spíše někam do přírody. Času není mnoho, takže vám dám na výběr z těchto tří, které se nám zdají být nejzajímavější a výběr je natolik rozmanitý, že by v něm každý měl něco najít, co ho uspokojí.

 • Sognsvann lake – 3,2 km okruh. Vhodné pro koupání, piknik, běhání, rybaření, treky
 • Ekeberkparken skulpturpark – park plný umění všeho druhu, krásný výhled na město, kavárna
 • Holmenkollen ski jump – populární můstek, na kterém se každým rokem konají závody světového poháru

Třeba vám tyto fotky pomohou s rozhodnutím.

Jak strávit prodloužený víkend v Oslo 16

RADY A INFORMACE NA ZÁVĚR

 • V Oslo není potřeba mít u sebe hotovost, téměř vše se dá zaplatit kartou
 • V obchodech tu ceny vypadají jako u nás, ovšem s tím rozdílem, že je kurz 2,7kč/NOK
 • Pokud si chcete zpříjemnit čas alkoholem, nakupte si ho v obchodě nejpozději do 18:00
 • V neděli jsou všechny obchody zavřeny
 • V Oslu je k vidění spousta dalších atrakcí, ideální interval pro dovolenou jsou 3-4 dny
 • Většina lidí tu mluví plynule anglicky, takže vám se vším rádi pomohou
 • Všechny zmíněné atrakce jsou bezbariérové a dají se absolvovat i s kočárkem

1 881 názorů na “Jak strávit prodloužený víkend v Oslo”